Quines són les propietats del material del carril de grua A100?
Les propietats deCarril de grua DIN 536 A100El material es defineix per una combinació de composició química i rendiment mecànic. Aquestes propietats estan dissenyades per garantir que el rail pugui suportar una pressió vertical massiva sense deformar-se, alhora que es manté prou "resistent" per evitar fractures fràgils sota càrregues de xoc.
Les propietats del material es classifiquen generalment enQuímicaiMecànicaespecificacions.
1. Propietats mecàniques
Les propietats mecàniques determinen com reacciona el rail davant la força física. Per als carrils A100, els factors més crítics sónResistència a la tracció(resistència a estirar/estirar) iDuresa(resistència a la sagnació de la superfície i al desgast).

|
Graus |
Resistència a la tracció |
Límit de rendiment |
Elongació |
Duresa |
|---|---|---|---|---|
|
MPa |
MPa |
% |
min. HB (només per a informació) |
|
70 kg (700) |
Major o igual a 690 |
Major o igual a 355 |
Major o igual a 12 |
Major o igual a 200 |
90 kg (900) |
Major o igual a 880 |
Major o igual a 440 |
Major o igual a 8 |
Major o igual a 260 |
110 CrV (1100) |
Major o igual a 1080 |
Major o igual a 640 |
Major o igual a 7 |
Major o igual a 320 |
R340 |
Major o igual a 1150 |
Major o igual a 600 |
Major o igual a 7 |
Major o igual a 340 |
2. Propietats químiques (composició)
La composició química determina l'estructura interna de l'acer. Alts nivells deCarboniiManganèss'utilitzen per proporcionar duresa sense necessitat d'addicions complexes d'aliatge.

|
Graus |
C |
Mn |
Si |
P |
S |
V |
Cr |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
% |
% |
% |
% |
% |
% |
% |
|
70 kg (700) |
0.40 – 0.60 |
0.80 – 1.20 |
Menor o igual a 0,350 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
n/a |
n/a |
90 kg (900) |
0.60 – 0.80 |
0.80 – 1.30 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
n/a |
n/a |
110 CrV (1100) |
0.65 – 0.85 |
0.90 – 1.30 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,040 |
Menor o igual a 0,040 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
R340 |
0.80 – 0.95 |
0.90 – 1.40 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
4. Resistència al desgast i a la fatiga
- Enduriment per treball:Els materials A100 tenen la capacitat de "treballar-endurir-se" lleugerament sota pressió. A mesura que les rodes de la grua roden per la superfície, la capa superior d'acer es torna encara més dura amb el temps.
- Límit de fatiga:El material està dissenyat per gestionar milions de cicles de compressió. El ferrocarril A100 d'alta-qualitat sovint es desgasifica al buit-(per eliminar l'hidrogen) i es prova-per ultrasons per garantir que no hi hagi defectes interns que puguin convertir-se en esquerdes de fatiga.
Dimensió del rail de la grua A100
El carril de grua A100, fabricat segons l'estàndard DIN 536 (DIN 536 P1:1991), és un carril d'acer laminat en calent-d'alta resistència, dissenyat per a sistemes de grues de-pesos. Les dimensions clau inclouen una amplada del cap de 100 mm, una alçada total de 95 mm, una amplada de base de 200 mm i una amplada de banda de 60 mm, amb un pes nominal de74,3 kg/m.

| Tipus de ferrocarril | Estàndard | Dimensions mm | Grau d'acer | Missa M | |||
| Alçada | Amplada de la base | Amplada del cap | Gruix web | kg/m | |||
| A100 | DIN 536 P1:1991 | 95,00 | 200,00 | 100,00 | 60,00 | U71Mn | 74,30 |
Com seleccionar el material adequat per al rail A100?
La selecció del material adequat per als carrils DIN 536 A100 és un equilibri entre les exigències operatives de la grua i el pressupost de manteniment a llarg termini-. Com que el perfil A100 s'utilitza sovint en entorns-de gran risc, com ara ports i fàbriques d'acer, escollir una qualitat massa "suau" comporta un desgast prematur, mentre que una-especificació excessiva pot comportar costos innecessaris.
Per seleccionar el material correcte, avalueu el vostre projecte amb aquests quatre criteris principals:
1. Avalueu la classificació de treball de grua (ISO/FEM)
La freqüència i la intensitat del treball de la grua són els millors indicadors per a la selecció del material.

- Servei lleuger a mitjà (A1–A5 / M1–M5):Per a grues de manteniment o pòrtics de taller que es mouen només unes quantes vegades al dia, n'hi ha prou amb l'estàndard 900A o U71Mn.
- Resistents (A6–A8 / M6–M8):Per a les grues de vaixells-a-la costa (STS), els apiladors de troncs o les grues de cullera d'acer que funcionen les 24 hores del dia, els 7 dies del dia, és necessari l'acer U75V d'alta-resistència o el cap{6}}endurit (HH) per evitar la fatiga de la superfície.
2. Comproveu la càrrega màxima de les rodes
El rail A100 té una amplada del cap de 100 mm dissenyada per distribuir la pressió, però el grau d'acer ha de ser prou resistent per resistir la "càrrega puntual" de la roda.
- Menys de 30 tones per roda:Els graus estàndard (880–900 MPa de resistència a la tracció) solen manejar aquestes càrregues sense deformacions significatives.
- Més de 30 tones per roda:ConsidereuU75VoCap-enduritrails. Es requereix una força de fluència més alta per evitar que el capçal del rail es "formi" o s'aplani amb el temps.
3. Considereu els factors ambientals
El lloc on s'instal·la el rail afecta l'envelliment del material.
- Entorns interiors/controlats:L'acer de manganès estàndard funciona bé, la corrosió i les fluctuacions de temperatura són mínimes.
- Entorns exteriors/costeros:Als ports, els rails estan exposats a la sal i els canvis de temperatura extrems. Sovint es prefereixen els rails endurits del cap-cap aquí perquè la seva estructura de gra més ajustada (perlita fina) ofereix una resistència lleugerament millor a la micro-picadura causada per la corrosió ambiental i l'ús intensiu.
4. Relacionar el material amb el tipus d'instal·lació

- Suport continu:Si l'A100 està muntat en una biga d'acer contínua amb un coixinet de goma, sovint és acceptable la resistència estàndard perquè l'estructura de suport absorbeix gran part de l'estrès.
- Suport discontinu:Si el rail té "buits" de suport, el material del rail ha de tenir una resistència a la tracció més alta per gestionar les tensions de flexió localitzades.
Preguntes freqüents
- El grau d'acer canvia les dimensions de l'A100?
No. Les dimensions del carril de grua DIN 536 A100 segueixen sent idèntiques independentment de la qualitat del material. Només canvia el rendiment mecànic (duresa/resistència).
- L'U71Mn és equivalent al grau DIN 900A?
Sí, en molts contextos industrials, el grau xinès U71Mn és funcionalment equivalent al R900 europeu, oferint una duresa i capacitat de càrrega similars.
- Els rails A100 són soldables?
Sí, normalment s'uneixen mitjançant soldadura aluminotèrmica. Tanmateix, els graus-d'alta resistència com el R1100 requereixen un pre-escalfament específic per evitar zones fràgils a prop de la soldadura.
- Com reacciona la base de 200 mm davant la corrosió?
L'alt contingut de manganès proporciona un lleuger augment de la resistència a la corrosió, però en entorns portuaris costaners, encara és necessària una inspecció regular de la base per detectar la corrosió per fretting.
- Es poden comprovar les propietats del material després de la instal·lació?
La duresa de la superfície es pot comprovar mitjançant provadors Brinell portàtils, mentre que la integritat interna es verifica mitjançant proves d'ultrasons (UT) com a part d'un programa de manteniment rutinari.
GNEEL'estoc inclou tota la gamma DIN 536 per facilitar cadenes de subministrament globals eficients i l'alineació tècnica per a projectes de fixació de carrils.Contacta amb nosaltresper rebre fitxes tècniques detallades o per discutir els requisits estructurals del vostre proper projecte d'infraestructura ferroviària.






