Quins materials hi ha disponibles per al carril de grua A100?
Els rails de grua A100, que s'adhereixen a l'estàndard DIN 536, es fabriquen normalment amb acer al carboni manganès d'alta -resistència, generalment de grau U71Mn o 900A, dissenyats per a entorns industrials de gran-càrrega. Altres graus de materials disponibles solen incloure 700, 900A i 1100, escollits per la seva resistència al desgast i integritat estructural.
Graus i tipus de materials comuns:
- U71Mn (acer d'alt-carboni manganès):S'utilitza amb freqüència per la seva alta resistència, durabilitat i resistència al desgast.

| U71Mn | Propietat mecànica | Composició química | ||||||||||||
| Força de rendiment | Resistència a la tracció | Elongació | Duresa | C | Si | Mn | S | P | Cr | Ni | Cu | |||
| MPa | kg/mm² | MPa | kg/mm² | min | HB | Menor o igual a | Menor o igual a | Menor o igual a | Menor o igual a | Menor o igual a | ||||
| Major o igual a 880 | 9% | 0.65-0.76 | 0.15-0.35 | 1.10-1.40 | 0.030 | 0.030 | 0.25 | 0.25 | 0.25 | |||||
- 900A: Un grau de material estàndard per a rails A100, adequat per a aplicacions-resistents com ports i molls.
- Graus 700/1100:Graus de resistència alternatius segons especificació.
- Acer al carboni:En general, el component principal, aliat amb manganès i silici per millorar la resistència.
- Tractaments opcionals:Els rails es poden tractar amb oli, pintura o recobriment de zinc anti-rovell per millorar la resistència a la corrosió.

|
Graus |
C |
Mn |
Si |
P |
S |
V |
Cr |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
|
% |
% |
% |
% |
% |
% |
% |
|
70 kg (700) |
0.40 – 0.60 |
0.80 – 1.20 |
Menor o igual a 0,350 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
n/a |
n/a |
90 kg (900) |
0.60 – 0.80 |
0.80 – 1.30 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
n/a |
n/a |
110 CrV (1100) |
0.65 – 0.85 |
0.90 – 1.30 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,040 |
Menor o igual a 0,040 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
R340 |
0.80 – 0.95 |
0.90 – 1.40 |
Inferior o igual a 0,500 |
Menor o igual a 0,045 |
Menor o igual a 0,045 |
0.05 – 0.15 |
0.20 – 0.80 |
Aquests rails es fabriquen normalment mitjançant laminació en calent per complir amb el requisit de pes de 74,3 kg/m.
Com afecta la composició química al rendiment del rail?
El rendiment del carril A100 és un resultat directe del seu equilibri metal·lúrgic. A diferència de les vies de ferrocarril estàndard, el rail Profile A100 requereix un perfil químic específic per gestionar les forces estàtiques de trituració en lloc d'un impacte a gran-velocitat.
- Contingut de carboni:Normalment, oscil·lant entre el 0,60% i el 0,82%, el carboni és responsable de la duresa del capçal del carril. Els alts nivells de carboni asseguren que les dimensions del carril de grua A100 es mantenen estables fins i tot quan es sotmeten a càrregues d'instal·lació d'equips pesats que aixafarien acers més tous.
- Contingut de manganès:El manganès (0,80%–1,70%) actua com a agent desoxidant i reforçant. Millora les característiques de desgast profund-del capçal de 100 mm, assegurant que a mesura que la superfície es desgasta durant dècades, el material subjacent segueix sent igual de dur i durador.
- Silici i crom:Aquests elements sovint s'afegeixen en petites quantitats per augmentar la resistència a la fluència i la corrosió, la qual cosa és vital per als rails de perfil baix de seccions A europees que operen en entorns portuaris costaners.
Com seleccionar el material adequat per al rail A 100?
La selecció del material adequat per als rails de grua A100 (DIN 536) requereix avaluar la càrrega de la grua, l'entorn operatiu i la freqüència del trànsit per equilibrar la duresa, la resistència i la durabilitat. El carril A100 és un carril de fons pla laminat-en calent DIN 536, fet normalment d'acer al carboni aliat al manganès-per proporcionar una gran resistència al desgast i durabilitat, amb una resistència a la tracció típica que oscil·la entre 690 i 1080 N/mm².
Aquí teniu una guia per seleccionar el material adequat per als rails A100:
1. Selecció basada en l'entorn operatiu
- Entorns-d'alta temperatura (p. ex., plantes d'acer):Seleccioneu materials especialitzats dissenyats per a la resistència tèrmica, com ara l'acer d'aliatge 16Mo3, per gestionar l'estrès tèrmic.
- Entorns corrosius (p. ex., plantes costaneres/químiques):Opteu per rails amb-galvanitzats en calent o recobriments epoxi especialitzats per evitar l'oxidació prematura.
- Estàndard industrial/pòrtic:L'acer estàndard U71Mn o 900A és suficient.
2. Propietats mecàniques clau a la demanda
- Resistència i duresa a la tracció:Trieu materials amb una resistència a la tracció d'almenys 880-1080 N/mm² per a aplicacions de treball intens-per evitar la deformació.
- Duresa superficial:Busqueu la duresa del capçal del carril a la gamma 260-300 HBW (duresa Brinell) per a una vida útil allargada.
- Soldabilitat:Assegureu-vos que el material sigui adequat per a la soldadura aluminotèrmica per crear pistes contínues i suaus.
Per a projectes d'alta-demanda, alta-freqüència o-càrrega pesada, la selecció d'un aliatge ric en manganès- (com l'U71Mn) i un grau d'alta-duresa garanteix que el rail resistirà el desgast i reduirà els costos de manteniment al llarg del temps.
Preguntes freqüents
- Puc utilitzar el grau 700 per a un port de contenidors d'-alta freqüència?
No és recomanable. La duresa superficial més baixa del grau 700 conduiria a una ràpida "formació de bolets" del capçal del rail sota els cicles de treball constants de les grues pòrtic, que requereixen un manteniment freqüent i una substitució primerenca.
- El grau d'acer afecta el pes de 74,3 kg/m del rail?
No. El pes ve determinat per les dimensions físiques del perfil A100. Tots els graus d'acer tenen pràcticament la mateixa densitat; el grau només afecta les propietats mecàniques com la duresa i la resistència a la tracció.
- El grau 1100 és més difícil de soldar que el grau 900A?
Sí. A causa del contingut més elevat de carboni i d'aliatge en la composició química del carril de grua A100 per al grau 1100, es requereixen procediments de pre-escalfament i refrigeració lent- més estrictes durant la soldadura aluminotèrmica per evitar zones fràgils.
- Quin material és millor per evitar la "formació de bolets" del cap de 100 mm?
Grau 1100 (R1100) o Head-Grau endurit 900A són les millors opcions. Proporcionen la densitat perlítica necessària per resistir el flux de plàstic de metall sota una pressió de contacte extrema de les rodes de la grua.
- Són aquests materials resistents a la corrosió en ambients exteriors?
Tot i que l'acer al carboni acabarà oxidant-se, l'alt contingut de manganès del grau 900A i 1100 crea una capa d'òxid densa que alenteix el procés de corrosió en comparació amb l'acer de construcció estàndard.
- Tots els materials A100 són compatibles amb accessoris estàndard de rails de grua?
Sí. Tant si utilitzeu el grau 700 com el 1100, la base de 200 mm segueix sent la mateixa, assegurant la compatibilitat amb clips de rail de grua ajustables i coixinets reforçats.
La nostra experiència tècnica cobreix tot el flux de treball de fabricació, des de la fosa d'acer d'alta -puresa fins a la laminació en calent-alta precisió- del perfil A100, assegurant que cada secció de ferrocarril ofereix la duresa metal·lúrgica necessària per a un ús industrial d'alta-freqüència.RAIL GNEEmantenir un inventari complet de la sèrie completa DIN 536 A-de grau 900A per donar suport a una logística global ràpida i oferir una consulta tècnica directa per a configuracions optimitzades de fixació de carrils.Contacta amb nosaltresper obtenir una fitxa tècnica i un pressupost del projecte per als vostres requisits d'infraestructura.






