Quines són les propietats clau del material de ferrocarril a100 per a un ús intens-?
ferrocarril A100El material, que s'adhereix a l'estàndard DIN 536-1:1991, està dissenyat per a aplicacions industrials resistents, com ara grues pòrtic, terminals portuàries i drassanes. Les seves propietats clau principals inclouen una alta resistència a la tracció, una resistència al desgast excepcional i un perfil especialitzat dissenyat per gestionar càrregues pesades i consistents.
Especificacions tècniques i composició del material del carril grua A100
El carril grua A100 deEstàndard DIN536es defineix per la seva robusta forma "A", que presenta una base significativament més ampla que la seva alçada. Aquest disseny de rail de grua de web baixa és intencionat, ja que redueix el centre de gravetat i proporciona una superfície de contacte massiva per a l'estructura de suport.
La composició química del carril de grua A100 es centra principalment en aalt en carboni i manganèscontingut. Aquesta química facilita la producció de rails de fons pla laminats en calent amb una estructura perlítica, que és essencial per a la duresa superficial. En mantenir un estricte control sobre els nivells de sofre i fòsfor, el rail aconsegueix una excel·lent duresa, evitant fractures fràgils sota les càrregues d'impacte sobtades habituals en els moviments de la grua pòrtic.

- Resistència a la tracció:Normalment oscil·la entre 690 i 1100 N/mm² depenent del grau d'acer específic (per exemple, 700, 900 o 1100).
- Duresa superficial:Aconseguint un mínim de 260 HBW al capçal del rail per resistir el desgast abrasiu.
- Compliment estàndard:S'adhereix totalment als estàndards alemanys DIN536-1:1991 per a la precisió dimensional.
| Qualitats d'acer | Composició química | ||||||
| %C | %Mn | %Si | %P | %S | H ppm màxim | O ppm màxim | |
| 700 | 0,40 0,60 | 0,8 1,25 | 0,05 0,35 | Màxim 0,05 | Màxim 0,05 | – | – |
| 900A | 0,60 0,80 | 0,8 1,3 | 0,1 0,5 | Màxim 0,04 | Màxim 0,04 | – | – |
| 900 B | 0,55 0,75 | 1,3 1,7 | 0,1 0,5 | Màxim 0,04 | Màxim 0,04 | – | – |
| R200 | 0,40 0,60 | 0,7 1,2 | 0,15 0,58 | Màxim 0,035 | 0,008 0,025 | 3,0 | 20 |
| R260 | 0,62 0,80 | 0,7 1,2 | 0,15 0,58 | Màxim 0,025 | 0.008 0,025 | 2,5 | 20 |
Dimensió del carril grua A100
La dimensió delA100 El rail de la grua és el factor més vital per a la compatibilitat amb els clips i els coixinets del rail de la grua. Segons els detalls de les dimensions del carril DIN 536 A100, l'amplada del cap és100 mm, mentre que l'amplada de la base s'estén fins a200 mm.
Aquesta relació de 2:1 entre la base i el capçal garanteix que la força vertical de la grua es dissipa a través d'una àrea àmplia, protegint la lletada o la biga d'acer subjacent de la fatiga excessiva.

| Tipus de ferrocarril | Dimensions mm | Grau d'acer | Pes(Kg/m) | |||
| Alçada del carril/A | Amplada inferior/F | Amplada del cap/C | Gruix web/t | |||
| A45 | 55 | 125 | 45 | 24 | 50 Mn | 22.1 |
| A55 | 65 | 150 | 55 | 31 | 50 Mn | 31.8 |
| A65 | 75 | 175 | 65 | 38 | U71Mn | 43.1 |
| A75 | 85 | 200 | 75 | 45 | U71Mn | 56.2 |
| A100 | 95 | 200 | 100 | 60 | U71Mn | 74.3 |
| A120 | 105 | 220 | 120 | 72 | U71Mn | 100 |
| A150 | 150 | 220 | 150 | 80 | U71Mn | 150.3 |
Estàndards comparatius per a rails de grua{0}}de servei pesat global
Si bé el tipus (tipus A) de rail de grua és el referent europeu, molts projectes internacionals poden especificar altres estàndards regionals. Per exemple, l'estàndard nord-americàCarril de grua ASTM759(com ara CR104 o CR175) segueix una geometria de perfil diferent en comparació amb els rails de grua de la sèrie DIN 536 A-. A més dels estàndards alemanys, altres perfils comuns inclouen elCarril de grua ISCR estàndard indi(ISCR100, ISCR120), elCarril de grua JIS estàndard japonès(CR100), i elCarril de grua estàndard xinès QU (QU100).
![]()
|
RAILS DE GRÚA AMERICANA |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| CR104 (MRS51)* | Estàndard americà | 127,00 | 127,00 | 63,50 | 25,40 | 66,40 | 51,59 |
| CR105 (MRS52)* | Especificació d'ArcelorMittal | 131,80 | 131,80 | 65,10 | 23,80 | 66,40 | 52,09 |
| CR135 (MRS67)* | Estàndard americà | 146,05 | 131,76 | 87,30 | 31,80 | 85,80 | 66,97 |
| CR171 (MRS85)* | Estàndard americà | 152,40 | 152,40 | 109,20 | 31,80 | 108,38 | 84,83 |
| CR175(MRS87B)* | Estàndard americà | 152,40 | 152,40 | 108,00 | 38,10 | 110,30 | 86,80 |
|
RAILS ESPECIALS DE GRUA |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MRS73* | Especificació d'ArcelorMittal | 157,00 | 146,00 | 70,00 | 32,00 | 93,80 | 73,63 |
| SRA86* | Especificació d'ArcelorMittal | 102,00 | 165,00 | 102,00 | 80,30 | 108,90 | 85,50 |
| MRS87A* | Especificació d'ArcelorMittal | 152,40 | 152,40 | 101,60 | 34,90 | 111,30 | 86,80 |
| MRS125* | Especificació d'ArcelorMittal | 180,00 | 180,00 | 120,00 | 40,00 | 160,20 | 125,00 |
| MRS140* | Especificació d'ArcelorMittal | 150,00 | 220,00 | 120,00 | 80,00 | 178,00 | 139,80 |
| MRS192* | Especificació d'ArcelorMittal | 157,20 | 229,00 | 140,00 | 128,30 | 244,50 | 192,00 |
| MRS221* | Especificació d'ArcelorMittal | 160,00 | 220,00 | 220,00 | 154,00 | 282,10 | 221,40 |
| AS86* | Especificació d'ArcelorMittal | 152,46 | 150,00 | 101,60 | 35,00 | 109,40 | 85,88 |
| CR73* | Especificació d'ArcelorMittal | 135,00 | 140,00 | 100,00 | 32,00 | 93,40 | 73,30 |
| CR100* | Especificació d'ArcelorMittal | 150,00 | 155,00 | 120,00 | 39,00 | 127,70 | 100,20 |
| CRS140* | Especificació d'ArcelorMittal | 150,00 | 200,00 | 150,00 | 80,00 | 178,10 | 139,80 |
| SP100* | Especificació d'ArcelorMittal | 150,00 | 150,00 | 100,00 | 38,00 | 113,40 | 89,05 |
| SP120* | Especificació d'ArcelorMittal | 170,00 | 170,00 | 120,00 | 44,00 | 150,69 | 118,28 |
Tot i que poden servir capacitats de càrrega similars, el carril de grua A100 segueix sent únic a causa de la seva relació entre amplada-a-altura específica.RAIL GNEEproporcionar assessorament tècnic per ajudar els clients a determinar si el perfil A100 és un reemplaçament adequat per a altres estàndards basats en l'espai lliure de la brida de la roda i els requisits de càrrega existents.
Preguntes freqüents
- Quin és el principal avantatge del perfil A100 en comparació amb les vies de ferrocarril estàndard?
El rail A100 presenta una base molt més àmplia i una alçada més baixa (perfil baix), que proporciona una estabilitat superior contra les forces laterals generades per grues pesades. Les vies de ferrocarril estàndard són més altes i primes, cosa que les fa propenses a inclinar-se o a deformar-se sota el parell específic del moviment d'una grua.
- Es poden soldar els rails de grua A100 per a una via contínua?
Sí, els rails A100 es poden unir mitjançant soldadura aluminotèrmica o soldadura a tope. Tanmateix, a causa de l'alt contingut de carboni en la composició química del carril de la grua A100, s'han de seguir procediments específics de pre-escalfament i refrigeració post-soldadura per evitar esquerdes a la zona-afectada per la calor.
- Com puc triar entre els diferents graus d'acer per al carril DIN 536 A100?
L'elecció depèn del cicle de treball i de la càrrega de les rodes de la grua. El grau 700 és adequat per a ús industrial estàndard, mentre que el grau 900 o 1100 (resistent al desgast-) es recomana per a operacions d'alta-freqüència com terminals de contenidors o plantes siderúrgiques on el desgast del capçal del carril és una preocupació principal.
- Es requereixen accessoris específics per a la instal·lació del carril A100?
Absolutament. A causa de la geometria única de l'A100, heu d'utilitzar accessoris de rail de grua compatibles, inclosos clips soldables o cargolats dissenyats per a rails de la sèrie "A" i coixinets elàstics que coincideixen amb l'amplada de la base de 200 mm per garantir una distribució adequada de la càrrega.
- Quina diferència hi ha entre els rails A100 i QU100?
Tot i que tots dos tenen una amplada del cap de 100 mm, segueixen estàndards diferents (DIN 536 vs. xinès YB/T 5055). L'alçada i les dimensions de la base difereixen lleugerament, és a dir, no sempre són directament intercanviables sense comprovar la brida de la roda de la grua i les dimensions del sistema de fixació existent.
- El rail A100 requereix un tractament superficial especial per a la corrosió?
A la majoria d'entorns industrials interiors, n'hi ha prou amb els rails laminats en calent-estàndards. Tanmateix, per als ports costaners o les plantes químiques, GNEE RAIL pot proporcionar rails amb recobriments anticorrosió especialitzats o suggerir programes de manteniment per protegir el sistema ferroviari DIN 536 A100 de la degradació ambiental.






