Correu electrònic

sales@gneerail.com

Whatsapp

8615824687445

DIN 536 A100 vs. QU100: Quin rail de grua hauríeu de triar per al vostre sistema de pòrtic?

Apr 21, 2026 Deixa un missatge

DIN 536 A100 vs. QU100: Quin rail de grua hauríeu de triar per al vostre sistema de pòrtic?

 

Triant entre DIN 536 A100 iQU100sovint es redueix a l'origen del vostre equip i al disseny específic del vostre sistema de pòrtic. Tot i que tots dos tenen una amplada de cap de 100 mm, estan construïts segons diferents estàndards internacionals-DIN 536-1(europeu/internacional) iYB/T 5055(xinès).

 

Aquí teniu un desglossament per ajudar-vos a decidir quin és l'adequat per al vostre projecte.

 

1. Comparació dimensional

 

La diferència més significativa rau en la "empremta" i l'alçada del rail. L'A100 és un perfil "baix i ample", mentre que el QU100 és més alt i una mica més estret a la base.

 

A100 Crane Rail Dimensions

 

Especificació DIN 536 A100 QU100
Amplada del cap 100 mm 100 mm
Amplada de la base 200 mm 150 mm
Alçada total 95 mm 150 mm
Gruix web 60 mm 38 mm
Pes 74,3 kg/m 89,0 kg/m

 

2. Diferències clau en el rendiment

 

Estabilitat i distribució de càrrega

 

  • A100:Amb una base de 200 mm i una alçada de només 95 mm, aquest rail té un centre de gravetat increïblement baix. És superior per a aplicacions amb forces laterals (laterals) elevades, ja que és gairebé impossible "tombar-se" o inclinar-se.

 

a100 crane rail

 

  • QU100:Al ser 55 mm més alt amb una base més estreta, és més susceptible a l'estrès lateral. Tanmateix, la seva alçada augmentada proporciona més rigidesa vertical, que pot ser beneficiosa si l'estructura de suport té una mica més de flexió.

 

qu100 rail

 

Força material

 

  • A100:Normalment utilitza qualificacions com900AoU71Mn. Està dissenyat per a una resistència a la fatiga de cicle alt-comú als estàndards portuaris d'Europa i Orient Mitjà.

 

  • QU100:Generalment fabricat a partir deU71MnoU75V. És l'estàndard per a les grues de pòrtic-pesants fabricades a Àsia.

 

Qualitats d'acer Composició química
%C %Mn %Si %P %S H ppm màxim O ppm màxim
700 0,40 0,60 0,8 1,25 0,05 0,35 Màxim 0,05 Màxim 0,05
900A 0,60 0,80 0,8 1,3 0,1 0,5 Màxim 0,04 Màxim 0,04
900 B 0,55 0,75 1,3 1,7 0,1 0,5 Màxim 0,04 Màxim 0,04
R200 0,40 0,60 0,7 1,2 0,15 0,58 Màxim 0,035 0,008 0,025 3,0 20
R260 0,62 0,80 0,7 1,2 0,15 0,58 Màxim 0,025 0.008 0,025 2,5 20
R260 MN 0,55 0,75 1,3 1,7 0,15 0,60 Màxim 0,025 0,008 0,025 2,5 20
R350 HT 0,72 0,80 0,70 1,20 0,15 0,58 Màxim 0,02 0,008 0,025 2,5 20
R350 LHT 0,72 0,80 0,70 1,20 0,15 0,58 Màxim 0,02 0,008 0,025 2,5 20
R260 0,62 0,75 0,7 1,7 0,15 0,6 Màxim 0,025 Màxim 0,025 2,5 20
R350 HT 0,72 0,80 0,70 1,20 0,15 0,58 Màxim 0,02 Màxim 0,025 2,5 20
R350 LHT 0,72 0,80 0,70 1,20 0,15 0,58 Màxim 0,020 Màxim 0,025 2,5 20
A 0,65 0,80 0,80 1,3 0,10 0,50 Màxim 0,040 Màxim 0,040
B 0,55 0,75 1,3 1,7 0,10 0,5 Màxim 0,040 Màxim 0,040  
Química estàndard 0,74 0,84 0,75 1,25 0,10 0,50 Màxim 0,020 Màxim 0,020
Acer de ferrocarril de baixa aliatge 0,72 0,82 0,80 1,10 0,10 0,50 Màxim 0,020 Màxim 0,020
Química estàndard 0,74 0,86 0,75 1,25 0,10 0,60 Màxim 0,020 Màxim 0,020
Acer de ferrocarril de baixa aliatge 0,72 0,82 0,80 1,10 0,10 0,50 Màxim 0,020 Màxim 0,020
Tot el ferrocarril 0,65 0,82 0,70 1,25 0,15 0,58 Màxim 0,025 Màxim 0,025 2,5
Microaliatge 0,74 0,82 0,80 1,30 Màxim 0,50 Màxim 0,025 0,01 0,025 2,0
900ACrV 0,74 0,84 0,80 1,25 0,10 0,60 Màxim 0,025 0,008 0,025 2,0 20
B1000 0,75 0,82 1,05 1,20 0,30 0,60 Màxim 0,020 0,008 0,020 2,0 20

 

U71Mn Propietat mecànica Composició química
Força de rendiment Resistència a la tracció Elongació Duresa C Si Mn S P Cr Ni Cu
MPa kg/mm² MPa kg/mm² min HB Menor o igual a Menor o igual a Menor o igual a Menor o igual a Menor o igual a
    Major o igual a 880   9%   0.65-0.76 0.15-0.35 1.10-1.40 0.030 0.030 0.25 0.25 0.25

 

Quin hauríeu de triar?

 

Trieu DIN 536 A100 si:

 

  • Esteu utilitzant equips de grua dissenyats-europeu (p. ex., Konecranes, Liebherr, Demag).

 

  • La vostra aplicació implica una gran empenta lateral (p. ex., grues ràpides-de vaixell-a-la costa).

 

  • Teniu límits d'espai lliure vertical i necessiteu un rail-de baix perfil.

 

  • Voleu la distribució de pressió més àmplia possible a les vostres bigues per allargar la vida útil de la subestructura.

 

  • Trieu QU100 si:

 

  • Esteu utilitzant grues pòrtic-fabricades xineses (p. ex., ZPMC).

 

  • El projecte es troba en una regió on els estàndards YB/T són la norma logística principal, cosa que fa que els rails de substitució siguin més fàcils d'obtenir localment.

 

  • Les rodes de la grua estan dissenyades per a un perfil de rail més alt per garantir una separació adequada de la brida.

 

Preguntes freqüents

 

  • Quin rail és millor per a les grues pòrtic{0}}d'alta velocitat?


En general, l'A100 es prefereix per a operacions d'alta-velocitat a causa del seu centre de gravetat baix i la banda de 60 mm de gruix, que amortitzen les vibracions de manera més eficaç que el QU100 més alt.

 

  • Puc canviar QU100 per A100 en una pista existent?


No, no sense grans modificacions. L'A100 és 55 mm més curt i 50 mm més ample a la base. El canvi requeriria canviar l'alçada de tota la pista i reubicar tots els punts de fixació.

 

  • El grau de material és el mateix per a tots dos?


Utilitzen acers perlístics d'alt-carboni similars. A100 segueix DIN 536 (p. ex., R900), mentre que QU100 segueix YB/T 5055 (p. ex., U71Mn). Tots dos ofereixen una resistència a la tracció comparable de 880-1080 N/mm².

 

  • Quin rail és més rendible-?


L'A100 és més lleuger (74,3 kg/m vs 89 kg/m), cosa que pot estalviar en costos de matèries primeres i enviament internacional. Tanmateix, els clips de base-amples especialitzats per a l'A100 poden ser més cars.

 

  • Què és millor per als ports de contenidors?


La norma DIN 536 A100 és l'estàndard mundial per a les grues pòrtic de port de contenidors per la seva estabilitat i la seva compatibilitat amb els cicles de treball d'alta-freqüència requerits en les operacions de la terminal.

 

  • L'A100 requereix un coixinet específic?


Sí, l'A100 ha d'utilitzar un coixinet elastomèric reforçat que coincideixi amb l'amplada total de la base de 200 mm per garantir una distribució uniforme de la càrrega a través de l'estructura de suport.

 

RAIL GNEEsubministra una gamma completa de rails de grua que compleixen els estàndards internacionals. La nostra completa cartera de productes cobreix diverses mides de secció, amb propietats mecàniques estables i toleràncies dimensionals precises per a condicions d'operació pesades.

 

Feu clic aquíper obtenir el preu del producte.