Quins són els graus de materials que s'adopten habitualment per a A100 Crane Rail?
Carrils de grua A100(estàndard DIN 536) es fabriquen habitualment amb qualitats d'acer al carboni-manganès d'alta resistència dissenyades per suportar càrregues pesades i el desgast en entorns industrials.
1. Grau 900/900A (l'estàndard industrial més comú)
Si demaneu un rail A100 sense especificar un-requisit de servei extrem, probablement es subministrarà al grau 900 (sovint designat com a 900A o R260). Aquest és el grau indiscutible de "cavall de batalla" per a pistes de grues industrials.
- Resistència a la tracció: Mínim de 880 a 900 N/mm² (MPa)
- Duresa: ~ 260 a 280 HBW (duresa Brinell)
- Composició: alt en carboni (aprox.. 0.60 - 0.80%) i alt manganès (aprox.. 0.80 - 1.30%), que proporciona una resistència excel·lent.
- Per què és tan comú: ofereix l'equilibri perfecte. És prou difícil de resistir el desgast i l'aplanament causat per les grues industrials pesades, però és molt més fàcil de tallar, perforar i soldar que els graus superiors.
- Aplicacions típiques: grues aèries de fàbrica d'interior estàndard, drassanes i instal·lacions de fabricació pesada.

| Estàndard | Qualitats d'acer | Composició química | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| %C | %Mn | %Si | %P | %S | H ppm màxim | O ppm màxim | ||
| UIC-860-0 1986-2008 | 700 | 0,40 0,60 | 0,8 1,25 | 0,05 0,35 | Màxim 0,05 | Màxim 0,05 | – | – |
| 900A | 0,60 0,80 | 0,8 1,3 | 0,1 0,5 | Màxim 0,04 | Màxim 0,04 | – | – | |
| 900 B | 0,55 0,75 | 1,3 1,7 | 0,1 0,5 | Màxim 0,04 | Màxim 0,04 | – | – | |
2. Grau 1100/1080 (l'estàndard de servei pesat-)
Tal com s'ha establert, aquest és el punt-a la qualificació estàndard per a entorns extrems. Sovint es sol·licita sota designacions europees com R320Cr.
- Resistència a la tracció: Mínim 1080 N/mm² (MPa)
- Duresa: ~300 a 320 HBW
- Composició: Carboni molt alt, aliat amb Crom (Cr). El crom augmenta significativament l'enduriment-profund i la resistència al desgast abrasiu.

- Compartiment-: a causa de l'alt contingut de carboni i crom, és molt susceptible a l'esquerdament de l'hidrogen durant la soldadura. Requereix un pre-escalfament estricte, procediments de soldadura especialitzats (com ara la soldadura per termita) i un refredament lent.
- Aplicacions típiques: ports d'alta-freqüència, grues de contenidors d'enviament-a-la costa (STS), fàbriques d'acer i sistemes automatitzats de recuperació de treball pesat-24/7.
3. Grau 700/690 (l'estàndard de servei més lleuger-)
Segons l'estàndard DIN 536, el grau 700 és la línia de base-de nivell inicial. Tanmateix, com que el rail A100 està dissenyat de manera inherent per a càrregues massives, el grau 700 s'utilitza rarament per a aquest perfil específic avui dia, tot i que segueix sent àmpliament disponible.
- Resistència a la tracció:Mínim de 690 a 710 N/mm² (MPa)
- Duresa:~200 a 220 HBW
- Per què és menys comú per a A100:Si una instal·lació utilitza un rail A100, generalment tenen càrregues prou pesades com per justificar l'actualització al grau 900. L'ús d'un acer més tou en un rail massiu pot provocar un desgast prematur del cap.
- Aplicacions típiques:Grues amb cicles de treball molt baixos, grues de manteniment o vies on la facilitat de la soldadura per arc estàndard és la prioritat absoluta sobre la longevitat.
4. Graus Premium Head-Endurit (HH).
Les principals fàbriques de ferrocarril globals (com GNEE RAIL) ofereixen graus propis que superen l'estàndard bàsic DIN per als carrils A100.

- Denominacions comuns:340 HH, CR105 o R340.
- Característiques:Aquests comencen amb una composició química d'-alt grau (semblant al grau 1100), però se sotmeten a un tractament de calor-inducció aplicat específicament a la part superior i als costats del capçal del rail.
- Resultat:El capçal aconsegueix una duresa massiva de 340 a 390 HBW per resistir la fricció de les rodes, mentre que la base i la banda es mantenen més suaus (més dúctils) per absorbir els cops i evitar que el rail s'esquerde sota la flexió.
Com seleccionar el grau de material d'acer adequat per a les seccions del carril?
La selecció del grau de material d'acer adequat per a les seccions del carril requereix equilibrar les propietats mecàniques-com ara la duresa, la resistència i la tenacitat-amb les demandes operatives, els factors ambientals i els costos del cicle de vida.
Factors clau de selecció
- Càrrega per eix i volum de trànsit (MGT):High-density freight lines or heavy-haul railways (axle loads >25t) require stronger, harder steel (e.g., >980MPa a 1180MPa) per suportar enormes tensions de compressió.
- Velocitat de funcionament:Les línies de passatgers d'alta-velocitat necessiten carrils amb una gran resistència a la fatiga i una puresa metal·lúrgica estricta per mantenir un contacte suau i constant.
- Radi de corba:Les corbes estretes (radi inferior o igual a 1.600 m) requereixen una major resistència al desgast per combatre el desgast abrasiu accelerat, i requereixen aliatges de -qualitat més alta o acers-tractats tèrmicament.
- Medi ambient:Les regions de-temperatura extremadament baixa requereixen acers amb millor duresa per evitar fractures fràgils, mentre que els entorns corrosius necessiten composicions d'aliatge especialitzades.
- Estratègia de manteniment:Les línies amb costos de manteniment elevats poden justificar el cost inicial més elevat dels carrils amb tractament tèrmic (HT) (p. ex., R350HT), que ofereixen una vida útil més llarga.
PMF
- Quina diferència hi ha entre el material R700 i R1100 per als rails A100?
L'R700 és un grau estàndard amb una resistència a la tracció de 690 N/mm², mentre que l'R1100 és un grau de gran -tensió amb almenys 1080 N/mm². R1100 proporciona una resistència al desgast significativament millor i és necessari per a operacions de grues d'alta-freqüència o gran-tonatge.
- La composició química del ferrocarril A100 és diferent del ferrocarril estàndard?
Sí, els rails de grua com l'A100 tenen nivells més alts de carboni i manganès per aconseguir una major duresa. Això es deu al fet que han de suportar càrregues localitzades més altes de les rodes en comparació amb les càrregues distribuïdes que es troben a les vies ferroviàries estàndard de viatgers o mercaderies.
- Es pot soldar el rail de grau 900 A100 al rail de grau 1100?
Sí, però requereix consumibles de soldadura especialitzats i un protocol estricte de pre-escalfament i post-escalfament. En general, es recomana mantenir la coherència dels graus del material durant una única tirada de vies de grua per garantir un desgast uniforme i una expansió tèrmica.
- El grau d'acer afecta les dimensions del carril DIN 536 A100?
No, les dimensions físiques (cap de 100 mm, base de 200 mm) segueixen sent les mateixes en tots els graus segons les normes DIN 536. El grau només canvia les propietats mecàniques i la composició química del propi acer.
- Quin grau és millor per a entorns costaners o d'{0}}alta humitat?
Tot i que el grau defineix principalment la resistència, la química d'alta -puresa del grau 1100 sovint ofereix una resistència a la corrosió atmosfèrica lleugerament millor. Tanmateix, per a entorns extrems, es recomanen recobriments especialitzats o l'ús d'accessoris específics per a carrils de grua.
RAIL GNEEmanté un sistema de fabricació de -procés complet, des de la fosa d'acer refinat fins a la laminació en calent-d'alta{1}}precisió, assegurant que cada perfil A100 compleix els estàndards DIN 536 més estrictes de puresa metal·lúrgica i resistència a la tracció. Disposem d'una àmplia gamma de rails de la sèrie A-en diversos graus per oferir un compliment ràpid i oferir assistència tècnica professional per seleccionar l'especificació de material òptima per a la vostra infraestructura de-pesada.Obteniu pressupost del projecteper rebre un preu directe de fàbrica-competitiu i una fitxa tècnica detallada per als vostres requisits específics de rail de grua.






